Penosili toel jõuab väärtkirjandus eestlaste lugemislauale

2014. aastal erakapitali, sh Wolf Group´i kuuluva Penosili toel taaselustatud Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusele laekus sel korral 67 algupärast ja seni avaldamata käsikirja. Esikoha pälvis Vahur Afanasjevi „Serafima ja Bogdan“.

Lisaks otsustas kaheksaliikmeline žürii, kuhu kuulusid Eesti Kirjanike Liidu esimees Tiit Aleksejev, dramaturg Heidi Aadma, kirjandus- ja tõlketeadlane Anne Lange ning kirjanikud

eiko Belials, Märt Laur, Holger Kaints, Jan Kaus ja Karl-Martin Sinijärv, välja anda kaks teist kohta, mille vääriliseks valiti Eva Koffi „Sinine mägi“ ja Triinu Merese „Lihtsad valikud“. Ära märgiti ka Liisi Õunapuu ja Ustav-Esko Mikelsaare käsikirjad. Postimehe eripreemiaga tunnustati Taavi Kangurit. Romaanivõistluse võitjate vahel läks jagamisele 10 000 euro suurune auhinnafond, mille on välja pannud Wolf Group’i kuuluv Penosil, Liviko ja advokaadibüroo Ellex Raidla.

“Romaanivõistlus on üllatuste võistlus: alati ilmub publiku ette mõni uus nimi või keegi, kes on varem tuntud mõnes muus žanris ning see rikastab eesti romaanikirjandust,” lausus Jan Kaus.

Wolf Group /Krimelte juhatuse esimehe Jaan Puusaagi sõnul on ettevõte uhke, et tänu nende abile tekib uus eestikeelne kirjandus. „Saame palju toetuspalveid, millest vähestele suudame positiivselt vastata. Kui meil paluti panna õlg alla romaanivõistlusele, oli otsus kiire. Eesti turg on väike ja seetõttu on oluline toetada eestikeelse kirjanduse teket ja levikut. See on kogu kultuuri alustala,“ selgitas Jaan Puusaag.

“Auhinnatud töödest heidavad „Serafima ja Bogdan“ ning „Sinine mägi“ valgust Eesti lähiajaloole, ent nii Afanasjev kui Koff on suutnud vältida tavapärasust nii ajalises plaanis kui ka tegevuskohtade valikus. Mõlemat käsikirja iseloomustab häälte paljusus ja oluliste teemade dramaatiline esitus. Triinu Merese „Lihtsad valikud“ liigitub iseenesest hämara mõiste „ulme“ alla, ent ennekõike võlus žüriid käsikirja autori peaaegu hooletu julgus fantaseerida ning sundida lugeja oma fantaasiamaailma ilma pikemate selgitusteta omaks võtma,” rääkis romaanivõistluse žürii esimees Jan Kaus.

Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlus toimub üle aasta ning sinna on oodatud eestikeelsed, algupärased ja seni avaldamata proosatekstid, mille maht on vähemalt 200 000 tähemärki.

Kõik postitused

2022

2021